Prečo je systém na Slovensku zle nastavený - a ako to zmeniť

Autor: Richard Harvan | 28.1.2016 o 9:30 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  702x

Ako vplývajú zákony na motiváciu ľudí a prečo podporujú masívnu nezodpovednosť a zaslepenosť. Kde a ako sa strácajú peniaze v štátnom rozpočte. A ako to celé zmeniť....

Zákony, ktoré nám dávajú práva a povinnosti, môžu byť až dvoch druhov:

 

1. Navádzajú/nútia nás k zodpovednosti

2. Podporujú našu nezodpovednosť a lenivosť

 

Pozrime sa prv na nás - bežných ľudí a tie tri najdôležitejšie oblasti nášho života – Zdravie, Financie a Vzdelanie

1. Zdravie

Každý z nás platí povinne zdravotné odvody. Mesačne človek v priemere odvedie štátu 150€ (za život je to dokopy: 65000€). Sú ľudia, ktorí sa o svoje zdravie starajú a tým pádom z týchto peňazí v priebehu svojho živote nevyčerpajú ani 10%.

Je aj druhá skupina ľudí, ktorí majú svoje zdravie na háku. Sú v tom systematicky podporovaní a myslia si „čo ja zanedbám, to dá lekár dokopy“. Dá mi jeho zázračné pilulky a po chvíli sa opäť cítim zdravo. Že to tak v skutočnosti nie je, je na ďalšiu debatu, avšak ľudia tejto ilúzií prepadajú veľmi ľahko. Tým pádom sa zbavujú zodpovednosti a priživujú sa na úkor ostatných.

 

Bežne v poisťovni je človek odmeňovaný podľa zodpovednosti – ten, kto svoje auto nenabúral už dlhé roky má 30-50% a vyššie zľavy z poplatku, zatiaľ čo tí „nehodoví zákazníci“ musia platiť oveľa viac a niekedy ich už poisťovňa odmieta poistiť. Bohužiaľ, tento systém motivácie k nezodpovednosti nikto meniť nebude. Však načo, nezodpovedných voličov je väčšina a to politickým stranám vo vláde vyhovuje.

 

2. Financie

Spomeniem najmä náš systém sociálneho zabezpečenia. Začnem dôchodkami. V tejto téme existuje asi najviac dezinformácií, a nezmyselnom(avšak vynútenom) utrácaní peňazí. Mesačne človek v priemere na sociálnych odvodoch „odovzdá“ štátu 330€ (za život to činí: 160 000€). Tieto peniaze sa rozdeľujú do týchto skupín. Dôchodky, dávky, príspevky a iné sociálne balíčky. Súčasný systém nám hovorí, že sa o nás postará - nemusíme sa báť o dôchodky, štát nám ho zabezpečí. Bohužiaľ, človek pocíti realitu na vlastnej koži ako to je reálne s tými dôchodkami až keď je už neskoro a že z dôchodku je veľmi obtiažne vyžiť. Nuž nechal sa uchlácholiť rečičkami. Nemal potrebu si sporiť sám a vytvárať hodnoty navyše. Zistil že štát od neho celý život bral a vrátil iba drobky. Z pôvodných 160 000 dostal na dôchodku 350*12mesiacov*10 rokov=42000€ - to je úbohá štvrtina! (priemerne sa Slovák dožíva 76 rokov). Ak by ste chceli vyťažiť všetky peniaze zo sociálneho systému späť museli by ste žiť 105 rokov. V iných štátoch fungujú 2,3,4 piliere v oveľa väčšom rozsahu ako u nás a ľudia majú väčšiu slobodu ale aj zodpovednosť si ich spravovať.

Ako zdroj prikladám kalkulačku príjmov s výpočtom pre priemernú slovenskú mzdu:

 

 

3. VZDELANIE

Každý už dobre vie, že náš vzdelávací systém je snáď najhorší v Európe. Napriek tomu sa všetci spoliehame, že vyštudovanie školy nám zabezpečí dobrú prácu a vysnívaný príjem. Zraz s realitou je tvrdší než s kamiónom. Nielenže si študent po vyštudovaní strednej a vysokej školy nevie nájsť prácu s vysnívaným ani dostatočným príjmom. Väčšinou si prácu dlho nevie nájsť žiadnu a „zaplatí si dlhodobé členské na úrade práce“. Naši rodičia a prarodičia nám neustále opakujú, že človek bez vysokej nie je úspešný človek. Ja si myslím, že človek ktorý sa nevenuje účelovému sebavzdelávaniu má len malé vyhliadky na úspech a vysoká škola má s úspechom v živote iba mizivú súvislosť. Dneska vo svete fičia Soft Skills a platia sa za nich veľké peniaze. Patrí medzi nich Komunikácia, Organizovanie, Plánovanie, Riadenie ľudí, Couching atď. Tieto schopnosti sa v škole neučia. Dôležité sú praktické skúsenosti.

 

 

Dovolím si okrajovo spomenúť aj 4. oblasť – vláda – je nepriamo zodpovedná za naše životy.

 

Politici nie sú prakticky hmotne ani iným spôsobom zodpovední za svoje rozhodnutia. Majú akurát veľké vymoženosti a ochrany. Väčšina z nich neboli nikdy pred svojou politickou kariérou majetnými, takže majú veľkú priamu motiváciu nadobúdať majetok týmto spôsobom. Leadermi spoločnosti by mali byť ľudia, ktorí sú už hmotne zabezpečení, majú obdobie kŕmenia svojho ega za sebou a chcú niečím tejto spoločnosti prispieť.

 

Záver:

Každý by mal začať od seba. Postupne prebrať zodpovednosť za svoje Vzdelanie, Zdravie aj Financie (aj vzťahy). Spolu sú v živote tieto oblasti najdôležitejšie. ZMENA SYSTÉMU SA DOSAHUJE POSTUPNOU ZMENOU KAŽDEJ JEHO ČASTI. Treba ísť príkladom. To je jediná cesta ako zmeniť svoj život aj spoločnosť. Tento svet potrebuje nových leaderov, ktorí ukážu ostatným cestu a možno čaká práve na Vás!

 

Prajem úspešnú prácu na sebe a príslušnú radosť z toho :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?